Épp kialakulóban lévő csillagot kapott lencsevégre a James Webb űrtávcső
Bárhová is néz a James Webb űrtávcső, fenomenális képekkel örökíti meg mindazt, amit lát. A Webb minden más távcsőnél részletesebben mutatja be a világűrt, mivel átlát az objektumokat elfedő sűrű gázon és poron. Most egy új képen egy fiatal, mindössze 100 ezer éves protocsillagot mutat be.
A csillag neve L1527, és zsenge kora ellenére még mindig abban a molekuláris felhőben van, amelyből származik. Ez volt az egyik célja a NASA-nak, amikor az ESA és a CSA segítségével megépítette a Webbet, hogy képes legyen átlátni a poron és a gázon, hogy felfedje a csillagkeletkezés legkorábbi szakaszait.
Babafotó a protocsillagról

A NASA/ESA/CSA James Webb űrtávcső MIRI műszere által készített képen látható L1527 egy molekuláris felhő, amely egy protocsillagot rejt. Az objektum a Bika csillagképben található, mintegy 460 fényévre a Földtől. NASA, ESA, CSA, STScI/Wikimedia
Ezt a képet a MIRI, a közép-infravörös műszerrel készítették. A fiatal proto-, más néven őscsillag áll a középpontban, és még mindig növekszik. Tömeget gyűjt az őt körülvevő protoplanetáris korongból.
Ez az obejktum nem egy fősorozatú csillag, tehát lehet, hogy van némi deutériumfúzió a magjában, de más módon termel energiát. Ahogy az objektum gravitációs ereje közelebb húzza az anyagot, az anyag összenyomódik és felmelegszik.
További energia származik még a lökéshullámokból, amelyeket a beérkező anyag generál a már meglévő gázzal való ütközéskor. Ez az az energia, amely a csillagot és környezetét az azt létrehozó óriási molekulafelhőben világítja meg.
Ahogy a fiatal protocsillagok tömege felhalmozódik, erős mágneses mezőt hoznak létre, a forgásának köszönhetően pedig ezek a mezők az anyagot a csillagtól távolabb hajtják.
Ahogy tehát egy protocsillag tömeget gyűjt, annak egy részét látványos sugarakaban visszalöki az űrbe annak pólusai felől. Ezek a sugárnyalábok az égitest körüli anyagban látható, homokóra alakú jelentéget hoznak létre, amelyek a filamentáris struktúrákat alkotják.
Ez a lenyűgöző jelenség azonban nem tart örökké. Idővel a protocsillag megtisztítja környezetét a gáz és a por nagy részétől, bár a protoplanetáris korongja még megmarad. Végül fősorozatbelivé válik, amely a gáz- és porfátyol nélkül is jól látható lesz. Ekkorra pedig a csillag bolygórendszere is kialakul.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik